فوتوالی چیست :

همه چیز فوتوالی مثل والیبال ساحلی است ؛ ولی با توپ فوتبال . مسابقات فوتوالی بصورت دو و سه نفره انجام می شود و هر تیم حداکثر فقط می توانند سه ضربه به توپ بزنند و در صورت اصابت توپ با زمین ، امتیاز به تیم مقابل داده می شود. سرویس ها هم بایستی از پشت خط عرضی زمین زده شود ؛ سرویس زننده در فوتوالی می تواند ماسه ها را یک جا پشت خط جمع کند و توپ را با ضربه پا از روی توپ رد کند.
کسانی که برای اولین مرتبه فوتوالی را می بینند ، خیلی سریع آن را با سپک تاکرا مقایسه می کنند اما این دو ورزش هیچ ربطی به هم ندارند . جدا از شکل و اندازه توپ ، ورزشکاران سپک تاکرا قد کوتاهی دارند تا خوب بتوانند ضربه بزنند. در مقابل فوتوالی ها باید قد بلندی داشته باشند و البته بدن های کاملا آماده و منعطف . به هر حال بباید انعطاف بدن هایشان این قدر باشد که بتوانند 220 سانتیمتر بپرند و با پا اسپک بزنند. یکی دیگر از شرایط ورزشکاران فوتوالی در این است که کسانیکه پیشینه بازی فوتبال داشته باشند در آن موفق ترند .
شرایط زمین فوتوالی هم که کاملاً خاص است و شبیه زمین والیبال ساحلی است و البته مقداری کوچکتر. سطح زمین باید از ماسه یکنواخت ، مسطح ، هموار و یک شکل باشد . ابعادش هم 18*9 متر است . تور و توپش هم که دیگر کاملا با سپک تاکرا متفاوت است . توپ فوتوالی هم اندازه و هم شکل توپ فوتبال است و البته با وزنی تقریبا کمتر از آن . ارتفاع تور هم در مسابقات رسمی 220 سانتیمتر است .

شکل گیری و تثبیت :

سواحل ریودوژانیرو زادگاه فوتوالی است ؛ جایی که مردم برزیل در فوتبال و والیبال این قدر به تکامل رسیده اند که این دو ورزش را با هم مخلوط کنند . ماجرا مربوط به نیم قرن و یا حتی قبل تر است . فوتبالیست های برزیلی عادت دارند توپ را روی زمین و هوا بچرخانند و خب برایشان خیلی جذاب بود که والیبال بازی کنند و نگذارند که توپ روی زمین بیفتد . اولین نفری که توپ را ول کرد و به جای دست با پا ضربه زد را کسی یادش نیست ، اما برای بچه های برزیلی این تفریح کم کم به تمرینات و بعد به یک ورزش جدید تبدیل شد.
از 32 سال قبل یعنی 1980 میلادی ، فوتوالی ورزش جداگانه ای حساب می شود که دیگر دارای فدراسیون جهانی نیز شده است . ریودوژانیرو این ورزش را به ایالت های دیگر برزیل صادر کرد و کم کم کسانی که به فوتبال برزیل علاقه داشتند ، با این ورزش آشنا می شدند . ستاره های برزیلی نیز به این رشته علاقه زیادی داشتند و خیلی زود فوتوالی قسمتی از تمرینات تیم ملی فوتبال و تیم های باشگاهی برزیل شد . این هم یعنی صدور ورزش به همه جای دنیا . برزیلی ها مثل همه ورزش های دیگر توپ و پا ، قهرمان بلامنازع این ورزش هستند . فوتوالی های برزیل هم خوب دریافت می کنند ، هم خوب اسپک می زنند و هم خوب دفاع می کنند ( فکرش را بکنید روی تور با پا دفاع می کنند ) .

تمرینات علمی :

احتمالا از همان روزی که فوتوالی شناخته شده ، به قسمتی از تمرینات تیم های بزرگ هم راه پیدا کرده است . تیم های بزرگی چون رئال مادرید ، منچستر یونایتد ، چلسی و ... قسمتی از تمرینات خود را به فوتوالی اختصاص داده اند . کارلوس کی روش سرمربی فعلی تیم ملی فوتبال ایران هم علاقه ی زیادی به فوتوالی دارد و در تمرینات پیش از جام جهانی 2010 با تیم ملی پرتغال ، زمانی را برای فوتوالی کنار گذاشته است. البته تیم ملی فوتبال ایران هم از زمان برانکو تا حال حاضر چیزی شبیه فوتوالی و با عنوان تنیس فوتبال را در تمرینات خود دارد . تنیس فوتبال با تورهای تنیس و توپ فوتبال برگزار می شود اما کمبود امکانات و زمین مناسب برای برگزاری فوتوالی سبب شده که کی روش به همین تنیس فوتبال در تیم ملی ایران رضایت دهد.

ستاره های داخلی :

دلتان می خواهد باور کنید یا نه ، اما اسطوره فوتبال ایران هم علاقه زیادی به فوتوالی دارد . علی پروین که بازی کردن والیبال یکی از تفریحاتش است ، عادت دارد تداد زیادی از توپ ها را با پا کنترل کند و از روی تور رد کند . البته قدیمی های فوتبال ایران هم نام جالبی برای فوتوالی انتخاب کرده بودند ، والیبال پایی .
به غیر از علی پروین ، علی کریمی نیز یکی از حرفه ای های فوتوالی است . و از دیگر فوتبالیست های نام آشنای فوتوالی میتوان به پژمان جمشیدی ، ادموند بزیک ، علی انصاریان ، محمد نوازی ، علی آذری ، علی باغمیشه ، میرشاد ماجدی و ... اشاره نمود.

ستاره های خارجی :

روماریو ، ادموندو ، زیکو ، گواچو ، ادموندو ، رونالدینهو ، کاکا ، رونالدو ، کارلوس و... ستاره های تیم ملی فوتبال برزیل هستند که در مقاطعی برای تیم ملی فوتوالی برزیل هم به میدان رفته و به این بازی می پرداختند . فوتوالی هم اکنون علاوه بر برزیل در بیشتر کشورهای جهان طرفدار دارد و دارای تشکیلات رسمی است . کشورهایی نظیر : آرژانتین ، ایتالیا ، مکزیک ، فرانسه ، هلند ، تایلند ، آمریکا ، آلمان ، کرواسی ، کانادا ، سوئد ، اروگوئه ، سوئیس ، اسپانیا ، پاراگوئه ، پرتغال و ...
در هلند فوتبالیست هایی چون فیلیپ کوکو ، مارکو وان باستن ، آرین روبن ، برادران دی بوئر ستاره های فوتوالی هستند . در فرانسه ، اریک کانتونا ، ژان پیرپاپن ، تری هانری و لوران بلان . در آرژانتین ، دیگو مارادونا و لیونل مسی هم به فوتوالی روی آورده اند و در انگلیس هم جان بارنز ، ستاره سابق تیم ملی فوتبال ، مسئول فدراسیون فوتبالی است .
همه ساله شرکت های معتبر به برگزاری تورنمنت های فوتوالی در نقاط مختلف جهان اقدام می کنند که چهره های مطرحی چون: لیونل مسی ، کاکا ، ته ری هانری ، رونالدینهو ، فرانک لمپارد ، فرناندو تورس و چهره های معروف فوتبال در آن شرکت می کنند. کلاً اگر فوتبالیست ها در اروپا این ورزش را به صورت حرفه ای دنبال نکنند ، در تمرینات حتماً به سراغش می روند .